Blog
Jak wymierzyć wielkość studni?
Na to, jak głęboka powinna być studia, ma wpływ wiele czynników. Co więc należy zrobić, aby uzyskać taką informację, a także jak sprawdzić głębokość już wykonanego odwiertu? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów.
Jak przygotować teren pod studnię?
Posiadanie własnej studni to właściwie codzienność dla osób mieszkających na wsiach, gdzie nie zawsze doprowadzana jest woda miejska. Aby jednak taka inwestycja była wykonana w sposób prawidłowy, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie terenu. Co musi ono obejmować? Zachęcamy do poznania szczegółowych informacji.
Dlaczego warto montować pompę ciepła?
Pompa ciepła to rozwiązanie skierowane dla domów i nie tylko, które jest coraz popularniejsze i niebawem prześcignie sukces, jaki odniosły panele fotowoltaiczne. Dlaczego?
Jak działa pompa ciepła?
Postęp technologiczny oraz wrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa stwarzają nowe możliwości zasilania domu, oraz jego dogrzewania. Jednym z ciekawszych rozwiązań są pompy ciepła. Czym są, w jaki sposób działają i czy są opłacalne? Sprawdźmy.
Jak wygląda montaż gruntowej pompy ciepła?
Pompy ciepła to obecnie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań przez inwestorów, którym zależy na ekologicznym i jednocześnie ekonomicznym źródle ciepła dla budynku. Popularne w Polsce ze względu na łatwość montażu oraz występowanie sprzyjających warunków środowiskowych są gruntowe pompy ciepła. Pobierają one ciepło z wnętrza ziemi, a następnie zmieniają na energię wykorzystywaną w domach, mieszkaniach lub biurach.
Jak długo trwa odwiert studni?
Wykonanie odwiertu studni to z wielu powodów korzystne działanie. Dzięki niemu można zagwarantować sobie własne źródło czystej i bezpiecznej wody. Nie jest to jednak byle jaka inwestycja. Żeby ją przeprowadzić, trzeba dysponować odpowiednimi materiałami, narzędziami, a także, co być może najważniejsze, czasem. Wiercenie studni nie może się bowiem rozpocząć i zakończyć z dnia na dzień. To proces, który musi potrwać dłużej. Dokładnie tyle, ile jest potrzebne do urzeczywistnienia projektu.
Jakie ma znaczenie lokalizacja studni głębinowej?
Studnia głębinowa to obiekt, który ma na celu uzyskanie wody podziemnej z warstw wodonośnych zalegających głęboko pod wodą. Rozwiązane to jest coraz chętniej wybierane między innymi dzięki temu, że skutkuje dostarczeniem wody o dobrej jakości, charakteryzującej się wysokim poziomem czystości. Jest to spowodowane między innymi naturalnością wody wydobywanej ze studni głębinowej.
Z jakich materiałów budować studnię?
Możliwość swobodnego korzystania z wody jest najistotniejszym warunkiem budowy domu lub obiektu użytkowego. Na terenach, gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągowej, jedynym sposobem na zapewnienie sobie dostępu do wody pitnej i użytkowej pozostaje wiercenie studni głębinowej. Pozwala to na czerpanie wody z głęboko położonych warstw wodonośnych, na ogół o znacznie lepszej jakości niż byłoby to możliwe przypadku tradycyjnej i z konieczności płytkiej studni kopanej. Przekonajmy się, jak są zbudowane studnie głębinowe i zobaczmy, z jakich materiałów powstają.
Jakie są zasady wykonania próbnych pompowań wody?
Pozyskiwanie wody z głęboko położonych warstw wodonośnych wiąże się z koniecznością wiercenia studni głębinowej. Prace niezbędne do przygotowania ujęcia oznaczają nie tylko przeprowadzenie rozpoznania hydrogeologicznego i oszacowania istniejących zasobów wody oraz ich lokalizacji, ale również łączą się z robotami koniecznymi do ustalenia parametrów, z jakimi może ono pracować. Sposobem na ich poznanie są tzw. próbne pompowania wody. Przekonajmy się, dlaczego są potrzebne i jak wyglądają.
Jak wybrać pompę głębinową?
Poszczególne budynki różnią się tym, w jaki sposób zapewniają sobie wodę. Jedne podłączone są do sieci wodociągowej, dzięki czemu nie muszą martwić się o wiele rzeczy. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, pozostaje wybudować studnię. Ta zaś w przeważającej liczbie przypadków jest nieodłączna od korzystania z pompy głębinowej. To właśnie to urządzenie jest w stanie zapewniać prawidłowy sposób dostarczania wody.